FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania


Jeśli na studiach PR na Westminster jest tyle esejów i informacji prasowych do napisania, tyle prezentacji i innych wystąpień, to jak poradzić sobie bez biegłej znajomości języka?

Na University of Westminster jest ponad 150 różnych narodowości. Na uczelni jest 142 Polaków, którzy uczyli się w Polsce i wyjechali na studia (dane z 2010 roku). Nikt nie oczekuje biegłości w angielskim, oczywiście swoboda wysławiania się jest ceniona, ale to przychodzi z czasem (wierzcie mi, wiem z autopsji! :)). My mamy tę przewagę, że po polskich liceach mamy dużą wiedzę ogólną, a to bardzo pomaga.
Poza tym, wielokrotnie słyszałam opinię, że Polacy dobrze znają angielski, i dobrze po angielsku piszą. Owszem, zwykle mamy blokadę językową (znów kłania się polski system nauczania języków), ale ją szybko można przełamać.
Co do esejów – można skorzystać z dodatkowych zajęć “study skills”, które są bardzo przydatne na pierwszym roku dla obcokrajowców, którzy nie są przyzwyczajeni do pisania esejów i przygotowywania prezentacji. Można się na tych zajęciach wszystkiego na ten temat dowiedzieć.

Jak to jest z czasem wolnym i rozrywką, kiedy studiuje się w Londynie?

Tu nie ma czasu na nudę, jest czas na zabawę! Świetne kluby i puby, teatry (w których możesz zobaczyć takie wielkie produkcje, jak absolutnie genialne Chicago, Upiór w Operze i jego sequel 'Love Never Dies', We will rock you, Sister Act, Lion King i wiele, wiele innych) i multikina, muzea, wystawy, imprezy plenerowe, wielkie wydarzenia kulturowe... Do tego niepowtarzalny charakter Londynu - urok historycznego miasta miesza się z nowoczesnością i wielokulturowością. Życie w Londynie to niepowtarzalne doświadczenie samo w sobie :)

Kredyt studencki. Kiedy należy się o niego ubiegać? Jaka jest szansa otrzymania go? Jak wygląda wydanie takiego kredytu?

-> zapraszam do zakładki “Koszty i pomoc finansowa”

Wybór przedmiotów na studiach?

Przykładowego planu zajęć nie ma, bo na każdym kierunku jest inaczej i stałe są tylko 2 lub 3 moduły (przedmioty) na semestr, resztę się dobiera (1-2, czasem 3 opcjonalne moduły lub język).

Z pracą i wolnymi dniami to jest tak, że zależnie od tego, jakie
moduły wybierzesz, możesz je sobie upchnąć w dwa lub trzy dni,
zależnie od tego kiedy są moduły obowiązkowe (mam koleżanki, które tak
zrobiły i są na uczelni 2 dni w tygodniu cały dzień, a ja jestem po
2-6 godzin 4x w tygodniu). Ale nawet będąc na uczelni
codziennie, nie jest to tak jak w Polsce siedzenie w szkole od rana do
nocy. Znam masę ludzi pracujących part-time, a niektórzy nawet na
dwóch etatach. Także o pracę się nie martw, jak się dobrze organizuje
czas to nie ma z tym większego problemu :)

Jak jest z obecnością na wykładach? Czy wszystkie są obowiązkowe? Czy sprawdzana jest obecność albo czy są reguły odnośnie 100% frekfencji? 

Zależy od uczelni, na Westminster nie. Wykłady, oczywiście, są teoretycznie obowiązkowe, tak samo seminaria, ale jak się nie pojawisz, sam tracisz i raczej nikt konsekwencji wyciągać nie będzie. Obecność sprawdzają zawsze na seminariach, często na wykładach przedmiotu głównego, gdzie jest tylko kilkadziesiąt osób (czyli na wykładach dla studentów PR-u). Na wykładach, gdzie jest kilkaset osób (wspólny wykład np. PR-u, dziennikarstwa, radia, filmu i telewizji), obecności się nie sprawdza.
Na przedmiotach kierunkowych, czyli takich, które trwają kilka godzin i są połączeniem wykładu i ćwiczeń najbardziej trzeba uważać na obecność i aktywność, bo jest z tego wystawiana ocean (zwykle między 5 a 20% oceny końcowej).

Czy trudno się żyje a Anglii z przyczyn sentymentalnych? Wiadomo, każdy odczuwa to inaczej ale czy mając tyle nowych kontaktów tęsknota jest aż tak wielka?

Pomaga fakt, że ciągle słyszy się język polski, i bez większego trudu można znaleźć sklepik z polskimi produktami ;) Poza tym jest mnóstwo sieci oferujących bardzo tanie rozmowy do Polski, a czatując na promocje tanich linii lotniczych można skoczyć na weekend do Polski za kilkanaście funtów, jeśli się ma szczęście :)

Fakt jest taki, że dopiero na emigracji dowiadujesz się, czym jest patriotyzm!

Jak wybrać kierunek, jak ich w ogóle szukać? Z jakich rankingów korzystać?

Najlepiej wpisać nazwę kierunku, później UK lub miasto, np. Londyn, i “ranking” lub “league table” w google, i tak szukać. Rankingów właśnie kierunków lub obszarów (np. Media, IT, Sciences, Humanities), a samych uniwersytetów dopiero w drugiej kolejności. I przeanalizować wnioski – jeśli zależy nam na papierku z rozpoznawalną nazwą uczelni, kierujmy się rankingami uniwersyteckimi, jeśli chodzi nam o poziom konkretnego kierunku – pozycja uczelni ma drugorzędne znaczenie. Np. PR i ogólnie kierunki medialne są na Westminster w ścisłej czołówce kraju, a sam uniwersytet plasuje się dopiero około 53 miejsca w rankingach. To dlatego, że są na tej uczelni również przedmioty i kierunki o przeciętnym poziomie.

A jak szukać samego kierunku? Na zasadzie skojarzeń, możesz np. zrobić mapę myśli i wpisywać po kolei hasła w google, z dopisaniem “study”, “uk”, “London”, “undergraduate” itd. Zrobić listę kierunków które wyskoczą i poczytać o nich… a ich nazw użyć jako podpowiedzi do szukania innych opcji :)

Referencje i list motywacyjny?

W Internecie jest wiele stron, które oferują porady na temat pisania listów motywacyjnych na studia, to samo dotyczy referencji. W obu chodzi o to, by przedstawić Cię jako najlepszego kandydata na te właśnie studia (dlatego dobrze jest aplikować na kierunki w miarę pokrewne).
Najlepiej wybrać nauczyciela z liceum, ewentualnie korepetytora, kogoś kto zna nas z relacji uczeń-mentor. Najlepiej, jeśli ta osoba mówi po angielsku, bo będą prawdopodobnie pisać do niej list, być może (w rzadkich przypadkach) nawet dzwonić, ale nie jest to konieczne (np. moje referencje pisał dyrektor z pomocą anglisty).

Z tego co wyczytałam, po 21 roku życia jest się traktowanym
jako mature student, więc mam składać aplikację normalnie czy jakoś inaczej jako właśnie ten mature student? I czy to w ogóle jest jakąś wielka różnica?

O ile wiem, nie ma różnicy w aplikowaniu. Co najwyżej będą bardziej brali pod uwagę Twoje doświadczenie zawodowe, jeśli jest związane z kierunkiem, który chcesz studiować, niż wyniki matur.