Transport

1. Polska-UK-Polska

Najwygodniejszy i najtańszy środek transportu pomiędzy Wyspami a Polską to oczywiście samolot. Ponieważ mi trochę czasu zajęło rozeznanie się we wszystkich liniach, na pewno niektórym z Was przyda się kilka rad:

Co prawda zazwyczaj najtaniej jest lecieć tanimi liniami lotniczymi, ale jeśli masz dużo bagażu, zajrzyj na strony droższych linii, np. British Airways. W tej linii bagaż masz w cenie biletu, a za dopłatą 25 funtów możesz zwiększyć jego ciężar z 23 do 32 kg. W tanich liniach za nadbagaż płaci się straszne kwoty, np. 8 funtów za jeden kilogram (Easyjet), a pamiętaj, że za bagaż podstawowy i tak musisz zapłacić (W Ryanair za 15 kg 15 funtów (20/20), za drugą torbę 35. W Easyjet 11 funtów za 20kg i brak możliwości przekroczenia tego limitu, chyba, że zapłacisz za każdy kilogram osobno i zbankrutujesz... pułapka w Easyjet jest taka, że możesz zapłacić nawet za 15 toreb, a twój limit wagowy i tak się nie zwiększa bez dopłaty osobno za kilogramy!).

Oczywiście, z niewielkim bagażem (lub tylko z bagażem podręcznym), tanie linie naprawdę są tanie :) Choć przy Ryanair radzę uważać. Jeśli przy locie nie ma zastrzeżenia "no taxes", cena rzeczywista jest dwa razy wyższa niż początkowo. Poza tym, w Ryanair jest mnóstwo ukrytych opłat, jak choćby check-in. Jest to obowiązkowe, a jeśli nie weźmiesz ze sobą tej kartki na lotnisko, jej wydrukowanie może kosztować Cię nawet 40 funtów... Ale faktem jest, że to Ryanairem można latać najtaniej, jeśli ma się tylko wyczucie czasu i szczęście! Często można trafić na promocje typu "no taxes" czy "free check-in online".
Najważniejsze, to rezerwować loty wcześnie i szukać promocji, wtedy można znaleźć lot między Polską/Berlinem a Londynem nawet za 6 funtów (tylko z bagażem podręcznym 10kg) :)

Na pewno nie wszystkie linie latają z Twojego miasta, ale jeśli chodzi Ci o koszty, czasem warto sprawdzić, czy nie będzie taniej lecieć z miasta, które leży trochę dalej, ale obsługuje linie z najtańszą ofertą. 

Co do standardu, to osobiście czuję niewielką różnicę między tanimi i drogimi liniami. Rzecz gustu i kieszeni :)


Z i na lotnisko w Londynie jedzie się zazwyczaj dość długo, wyjątkiem może być Heathrow, z którego jeździ linia Piccadilly. Na pozostałe lotniska najwygodniej i najszybciej jest dojechać pociągiem typu "Stansted/Gatwick Express', ale jest to też najdroższy transport, bo kosztuje 16 - 20 funtów. Można natomiast skorzystać z autobusów i autokarów, takich jak EasyBus, National Express Coach i inne, co jest tańsze, ale na pewno trwa dłużej i jest mniej wygodne. Dodatkowo, w minibusach jest zwykle ograniczenie bagażu, czasem mniejsze, niż ograniczenia linii lotniczych. Warto na to zwrócić uwagę, żeby nie spotkała Cię przykra niespodzianka!

2. Poruszanie się po Londynie

JourneyPlanner stanie się prawdopodobnie Twoim najlepszym przyjacielem. Tak samo, jak mapa londyńskiego metra, czyli the TUBE (dostaniesz ją na większości stacji, przy okienkach informacyjnych). Od razu zainwestuj w kartę Oyster (kupisz ją w okienkach lub maszynach na stacji, lub w specjalnie oznaczonych sklepach), możesz po prostu załadować na nią pieniądze, lub kupić bilet tygodniowy/miesięczny na określone strefy. Ma to tę zaletę, że z biletem okresowym na 2 lub 3 strefy, autobusami jeździsz za darmo po wszystkich strefach! Czasami jednak warto kupić po prostu papierowy bilet dzienny za ok 7 funtów (jeśli zwykle używasz karty Oyster pay as you go tylko od czasu do czasu, a tego konkretnego dnia będziesz jechać metrem lub autobusem min. 3 razy).
Kiedy tylko oficjalnie zostaniesz studentem angielskiej uczelni, możesz ubiegać się o imienną, studencką kartę Oyster, która daje Ci 30% zniżki na bilety okresowe.

Warto wiedzieć, że co weekend konkretne linie londyńskiego metra są zawieszane z powodu renowacji. Warto sprawdzić to na stronie Transport for London. Poza tym, londyńskie metro ma jeszcze jedną wadę - zależnie od linii, staje przed godziną 1 w nocy, mniej więcej, i nie rusza przez kolejnych 4-5 godzin. Jeśli musisz wrócić z imprezy daleko od domu, zostaje Ci albo dzielenie taksówki, albo nocny autobus.

Co do taksówek - zanim przyjechałam do Londynu nie miałam pojęcia, że oprócz słynnych Black Cabs istnieją też Mini Cabs, czyli zwykłe taksówki, które znamy z domu, z tym, że bez oznaczenia. Bardzo przydatny serwis to Cabwise - wysyłasz sms o treści CAB na numer 60835, i otrzymujesz numer na jedną Black Cab taxi i dwie licencjonowane Mini Cabs, które są najbliżej Ciebie. Pozostaje tylko zadzwonić do dyspozytorni :) Mini Cabs są dużo tańsze od Czarnych taksówek, co nie znaczy, że taksówki w Londynie są tanie. Szczególnie w nocy. Ale przynajmniej czujesz się bezpiecznie :)