Składanie dokumentów i wymagania

Znam kilka osób, które nie złożyły aplikacji na studia w Anglii, bo przeraziły je formalności. Teraz, kiedy wszystkie informacje na ten temat znalazłeś w jednym miejscu, przekonasz się, że diabeł nie jest taki straszny, jakim go malują! :)

Przede wszystkim, musisz zacząć od strony UCAS, czyli organizacji, która pośredniczy w składaniu dokumentów na studia. To do UCAS wysyłasz wszystkie dokumenty, i to na jej stronie sprawdzasz postęp rekrutacji, dzięki funkcji 'track your progress' w menu głównym. Masz możliwość aplikowania na 5 kierunków (stan z 2009/2010). Powinny to być raczej pokrewne kierunki (przeglądaj tu (link)), bo będziesz musiał napisać Personal Statement, czyli list motywacyjny, i dołączyć go do aplikacji. Zwykle jest też potrzebny list referencyjny od nauczyciela, dyrektora czy trenera. Kiedy wybierzesz kierunek, koniecznie napisz e-mail do Admissions Officer'a, z pytaniem o wymagania przyjęcia na podstawie polskiej matury. Najczęściej są to trzy lub cztery przedmioty na poziomie rozszerzonym. Wylicza się z nich średnią, w moim wypadku, na kierunek PR na Westminster, było to 70% ze wszystkich przedmiotów, włącznie z ustnymi. Pisałam 4 przedmioty rozszerzone. Nie było specyficznego określenia przedmiotu, np. matematyki. zdawałam polski, angielski, historię i geografię. Dobrze jednak upewnić się mailowo co do wymagań, czasem język polski nie jest akceptowany i nie wlicza się go do średniej. Na Westminster nie było z tym jednak problemu, zostałam przyjęta ze średnią 76% z rozszerzonych matur. Wymagania co do IELTS rok temu były określone na 6,5, jednak Uniwersytet zawsze podaje informacje dotyczące wszystkich studentów zagranicznych za wczasu. Warto się upewnić na wypadek, gdyby coś się zmieniło.

Pamiętaj, że zwykle termin wysyłania podań to 15 stycznia tego roku, w którym chcesz podjąć naukę, a dla niektórych uczelni, tj. Cambridge i Oxford, 15 października roku poprzedzającego. Jeśli jeden z uniwersytetów, na który aplikujesz, ma wcześniejszy termin składania dokumentów, to musisz wszystkie aplikacje wysłać jednocześnie. Po 15 stycznia uczelnia ma prawo, ale nie musi rozpatrywać Twojej aplikacji!
JEŚLI PRZEGAPIŁEŚ/AŚ DATĘ 15 STYCZNIA, WCIĄŻ MOŻESZ UBIEGAĆ SIĘ O PRZYJĘCIE NA STUDIA. DO 30 CZERWCA UCAS PRZYJMIE TWOJĄ APLIKACJĘ I WYŚLE DOKUMENTY NA WYBRANE PRZEZ CIEBIE UCZELNIE, KTÓRE ROZWAŻĄ TWOJE PODANIE O ILE BĘDĄ JESZCZE MIEJSCA.
Ja na Westminster dostałam się mimo, że aplikację wysłałam w kwietniu (zmieniłam swoje wybory uczelni korzystając z opcji Extra Choice, o którym więcej poniżej)

Kiedy uniwersytety podejmą decyzję, dowiesz się o tym poprzez UCAS. Gdy otrzymasz np. trzy oferty
Conditional, wybierasz spośród nich swój pierwszy i drugi wybór, i czekasz na odpowiedź. Warto wiedzieć, że masz jeszcze możliwość zmiany tych wyborów na jeden Extra Choice - inny uniwersytet, którego nie wybrałeś wcześniej. Stawiasz wtedy wszystko na jedną kartę i poprzednie wybory są anulowane, a aplikacja jest wysłana tylko do tej jednej uczelni, dla której skorzystałeś z wyboru extra. Jeśli otrzymasz ofertę Conditional, pozostaje Ci tylko napisać maturę tak dobrze, by sprostać wymaganiom uniwersytetu. Jeśli się uda - otrzymujesz list z ofertą Unconditional - czyli możesz już rezerwować lot do Londynu! :)

Zapraszam też do przeczytania mojego artykułu na ten temat w Gazecie Lubuskiej.